Slagtøj | Rebild Kulturskole Skip to main content Skip to footer

Slagtøj

Du kan starte til slagtøj fra 3. klasse.

Slagtøj er en masse forskellige sjove og spændende instrumenter, der spænder fra trommer og tasteinstrumenter til andre og mindre brugte.
Undervisningen foregår primært som solo, men der vil også være mulighed for at spille med andre ved at forlænge soloundervisningen.

Trommer
Her får du undervisning på lilletromme, trommesæt og mange af de percussion instrumenter, man bruger i rytmisk musik, som fx congas, bongoes, timbales m.m.
Der er også mulighed for at lære at spille på nogle af de instrumenter, som man bruger i klassisk musik, som fx lilletromme, stortromme, bækkener, triangel, pauker mm.
Se en video af trommeundervisningen her og nogle andre slagtøjsinstrumenter her.

Tasteinstrumenter
Her får du undervisning på marimba, som er det største melodiinstrument i slagtøjsgruppen, men vi spiller også på xylofon, vibrafon og klokkespil.
Der er mulighed for at låne/leje en øve-marimba. Se en video her.

I det omfang det er muligt, vil undervisningen finde sted på barnets hjemskole eller en nærliggende skole.

Udover soloundervisningen, vil der også være mulighed for at spille med andre, bl.a. ved at deltage i nogle af vores bandstilbud (fra 3. klasse og op), Kulturskolens nisseorkester og til NUS (Nordjyllands Ungdomssymfoniorkester).



Undervisere